Skip to content

Bireysel Emeklilik

Bireysel Emeklilik

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES), çalışma hayatınız süresince yaptığınız düzenli tasarrufların yatırıma yönlendirilmesini sağlayarak, oluşacak birikimle rahat bir emeklilik dönemi geçirmenize olanak tanır. BES’ten emekli olmak için, sisteme ilk giriş tarihinizden itibaren 10 yıl süreyle sistemde bulunmanız ve 56 yaşınızı tamamlamanız gerekir. Ayrıca sisteme yatırdığınız katkı paylarının %25’i kadar devlet katkısı da, bireysel emeklilik hesabınızdan ayrı bir hesapta değerlendirilir. Katkı paylarınızda herhangi bir kesinti yaşamadan tamamına hak kazanabilmek için sistemden emekli olmanız gerekir.

Sistemin Özellikleri

* Sisteme fiil ehliyetine sahip 18 yaşını doldurmuş herkes katılabilir.
* Emeklilik sözleşmesi süresi içinde katkı payı tutarınızı değiştirebilir veya ödemeye ara verebilirsiniz.
* Ödeme periyodunu (1 aylık, 3 aylık, 6 aylık, yıllık) kendiniz belirleyebilirsiniz.
* Bir sözleşme yılında en fazla 6 defa fon dağılım oranınızı ve 4 defa emeklilik planınızı değiştirebilirsiniz.
* Emekliliğe hak kazanmadan önce dilediğiniz anda sistemden ayrılabilirsiniz. Sistemden erken ayrılma durumunda birikimlerinizden ve devlet katkılarının ödemeye konu olan kısımlarından stopaj ve varsa giriş aidatı kesintileri düşülür. Ancak kesinti yaşanmaması için 10 yıl süreyle sistemde kalmanız ve 56 yaşınızı doldurarak emekli olmanız gerekir.
* Emekliliğe hak kazandıktan sonra toplu para, programlı ödeme ya da yıllık gelir sigortası seçeneklerinden birini seçebilir veya hesabınızdaki tutarı bu seçenekler arasında paylaştırabilirsiniz.
* Sisteme yatırdığınız katkı paylarının %25’i kadar yapılan devlet katkısından tamamen yararlanabilmek için 10 yıl sistemde kalmak ve 56 yaşınızı doldurmanız gerekmektedir. Aksi halde sistemde en az 3 yıl kalanlar devlet katkısının %15’ine, en az 6 yıl kalanlar %35’ine ve 10 yıl sistemde kalan ancak 56 yaşını doldurmayanlar ise % 60’ına hak kazanır.

Gelin sizi de BES üyesi yapalım, geleceğinizi garanti altına alalım. Bireysel Emeklilik Sigortası ile rahat bir emeklilik için lütfen TIKLAYINIZ.